• Популярні новинки

  Ваш кабінет


  Наша сторінка

  Зараз онлайн  » » День святого Валентина: Іменини без іменинника  День святого Валентина: Іменини без іменинника
  • 6-02-2019, 19:03
  • 1 147
  • 0
  День святого Валентина: Іменини без іменинника.
                                                (Історія свята.)

  День святого Валентина, покровителя закоханих, відзначають 14 лютого. Відзначати чи православним віруючим цей день? Хіба у нас немає "свого" свята - дня Петра і Февронії? Адже саме ці святі для нас - приклад великої любові? Чи правда в католицькій Церкві святий Валентин таємно вінчав закоханих?
  Насправді, традиція святкувати день святого Валентина має непросту історію, пов'язану з мучеництвом, загибеллю за віру і сучасні традиції святкування "дня всіх закоханих" ніяк не пов'язані з подіями, що відбувалися в реальності. Важливо пам'ятати, що суть цього дня для християнина зовсім не зводиться до того, щоб подарувати комусь листівку з сердечком - "валентинку" або білий шоколад. Чи знали ви, що три святих Валентина загинули за віру? Їх важка історія життя і мученицької кончини не відповідає "глянсовою" історії про покровителя закоханих. Говорячи про святого Валентина, ми розповідаємо історію християнського мученика?
  Тетяна Федорова, автор нашої статті, закликає задуматися про історію традиції святкувати Валентинів день, як день покровителя закоханих і не плутати красиві легенди з реальністю. Перш, ніж поспішати дарувати солодощі, листівки і подарунки коханим в цей день, варто прочитати про те, що література про історію Церкви пише про шанування святих з ім'ям Валентин.

  Не варто звинувачувати молодих людей, які обмінюються подарунками в проходженні західними традиціями або в тому, що вони відзначають язичницьке свято, краще дати почитати наш матеріал, в якому ми детально розповімо, чому день святого Валентина - це не той день, коли просто вітають закоханих. А проявляти теплі почуття один до одного можна в будь-який день, необов'язково чекати неіснуючого романтичного свята. Тим більше, якщо свято цей штучно пов'язаний з християнським святим, який віддав своє життя за віру.

  День святого Валентина 14 лютого - брехня і істина
  Людське сприйняття - дивовижна штука. Дуже часто ми схильні приймати якусь інформацію за істину тільки на тій підставі, що у неї, висловлюючись сучасною мовою, високий індекс цитування. Іншими словами, один і той же текст з невеликими варіаціями кочує з видання у видання, з блогу в блог. І чим частіше він відтворюється, тим частіше ми готові брати його на віру на тій підставі, що «всі говорять».

  Але на жаль, нерідко буває так, що копіюється один у одного текст спочатку помилковий в тій чи іншій мірі, і, поширюючи його далі, ми мимоволі вводимо в оману все більший і більший коло людей.

  Саме така історія і трапилася з життєписом людини, чию пам'ять нібито пропонується святкувати 14 лютого. Якщо задати пошук по інтернету, запит «День святого Валентина» принесе десятки і сотні посилань, переказують з деякими варіаціями одну і ту саму легенду.

  Трішки історії свята.
  День святого Валентина - ким був святий Валентин?

  Мені стало цікаво, а як же все-таки була справа в ті далекі часи. На щастя, крім «глянсовою» літератури зараз є чимало серйозних історичних досліджень, що дозволяють відокремити факти від вигадки. Давайте спробуємо все-таки розібратися, що ж відбулося насправді, а що є лише романтичної вигадкою. І давайте не будемо забувати, що навіть якщо якісь події більш-менш збігаються хронологічно, це зовсім не означає, що між ними неодмінно існує взаємозв'язок. Як то кажуть, «після цього не означає внаслідок цього».

  Що стосується мене, то, належачи до світу науки, я вважаю за краще спиратися лише на достовірні, документально підтверджені, факти, уникаючи домислів і фантазій.

  Перше, що підтверджується римськими мартиролог - це сам факт того, що на зорі християнства щонайменше три людини, що носили ім'я Валентин, мученицьки загинули за віру. Але при цьому цікаво відзначити те, що хоча всі троє померли не пізніше 270-го року, їх імена відсутні в найбільш ранньому з відомих списків мучеників - Хронографі 354 року.

  Про перший з них відомо тільки те, що він загинув в Карфагені разом з групою одновірців, і його ми далі згадувати не будемо через повну відсутність додаткової інформації. Другий Валентин був єпископом Інтерамна (сучасний місто Терні). Про нього відомо те, що він був страчений під час гонінь на християн, але коли точно це сталося - в кінці третього століття в епоху імператора Авреліана або на сто років раніше - джерела говорять по-різному. Похований він при Фламінієвої дорозі в околицях Риму.

  Дата смерті третього мученика пресвітера Валентина - відома більш точно. Він був обезголовлений між 268 і 270 роками, і теж похований при Фламінієвої дорозі, але на трохи іншій відстані від Риму. У наш час мощі пресвітера Валентина покояться частково в Римі, частково в Дубліні, а мощі єпископа в Терні.

  В самому кінці п'ятого століття Папа Геласій прийняв рішення прославити цілий ряд мучеників, в тому числі і Валентина (зараз вже неможливо точно сказати, якого саме, а скоріше, як раз всіх разом). Як було сформульовано у відповідному акті: «... як людей, чиї імена справедливо вважаються серед людей, але чиї діяння відомі лише Господу».

  народження традиції
  У тому, що це святкування хронологічно збігалося з місцевим римським язичницьким святкуванням, до речі, повністю забороненим тим же татом, нічого дивного немає, це була звичайна раннехристианская практика. Саме за цим принципом були обрані і дати святкування Різдва Христового та Різдва Іоанна Предтечі, що припадають на язичницькі фестивалі в честь зимового і літнього сонцевороту.

  Рання церква намагалася всіляко надавати древнім святам новий християнський сенс. Але однозначно стверджувати, що святкування пам'яті мученика Валентина встановлено замість Луперкалій ми зараз не можемо, на цей рахунок не збереглося жодних документальних записів. Більш того, Луперкалії були всього-на-всього місцевим міським фестивалем, тоді як святкування пам'яті святого Валентина встановлювалося в загальноцерковному масштабі, тобто, зачіпало всю тодішню християнську церкву. А ось в загальноімперському масштабі в ту епоху святкувався як раз зовсім інший античний обряд - так званий фестиваль Юнони-очістітельніца, поступово витіснений християнськими Богородичними обрядами.

  Таким чином, святкування пам'яті святого Валентина було встановлено виключно як шанування його мучеництва, без будь-якого зв'язку з заступництвом закоханих. Трохи пізніше, при папі Юлії Першому, у Понте-Молле була збудована церква св.Валентина, а міські ворота надовго отримали назву «ворота Валентина».

  Святий Валентин згаданий, як славний Мученик, в сакраментарії святого Григорія, в Римському міссалья Томмазі і в цілому ряді британських житій святих. В середні віки зображували його зазвичай або з мечем і пальмовою гілкою - символами його мучеництва, або в момент зцілення доньки судді Астерія.

  У наступні дев'ять століть ім'я святого згадується в Мученицьких актах, найраніший з яких датується шостим чи сьомим століттям і в «Золотий Легенді» - Житія святих 1260 року, де вперше згадується про зустріч Валентина з «Імператором Клавдієм», відмову зрадити Христа і про зцілення дочки тюремника від сліпоти і глухоти. По всій видимості, тут вже зливаються воєдино два житія абсолютно різних святих, як ми це побачимо трохи пізніше.

  Що стосується романтичних легенд, таємно зроблених шлюбів, записок «від твого Валентина», ні про що подібне не згадується ніде аж до тих самих пір, поки англійський поет Джефрі Чосер в 1382 році в поемі «Пташиний парламент» не згадав, що птахи в Валентинов день починають шукати собі пару. Ця фраза, не цілком, втім, точна - в британському кліматі птахи починають облаштовувати особисте життя дещо пізніше, але романтична література, вступавшая в пору розквіту, підхопила її, розвинула і розповсюдила в безлічі більш пізніх творів. Енциклопедія Брокгауза і Ефрона, видана більше ста років тому, стверджує, що «14 лютого, в Англії і Шотландії в старовину супроводжувався своєрідним звичаєм. Напередодні дня, присвяченого св. Валентину, збиралися молоді люди і клали в урну відповідне їхньому числу кількість квитків, з позначеними на них іменами молодих дівчат; потім кожен виймав один такий квиток. Дівчина, ім'я якої діставалося таким чином молодій людині, ставала на наступний рік його "Валентиною", також як і він її "Валентином", що тягло за собою між молодими людьми на цілий рік відносини на зразок тих, які, за описами середньовічних романів, існували між лицарем і його "дамою серця". Звичай цей, про який так зворушливо говорить Офелія у своїй знаменитій пісні, цілком ймовірно, походження язичницького. Ще понині Валентинів день в Шотландії та Англії дає молоді привід до різноманітних жартів і розваг ».

  Звичай посилати улюбленим листівки в день святого Валентина також виник в Середні віки. Найпершою валентинкою в світі вважається записка, відправлена ??з тюремного ув'язнення в лондонському Тауері в 1415 році Карлом, герцога Орлеанського, і адресована його дружині.

  Сучасне шанування і сучасне свято
  День святого Валентина - святий Валентин

  Що стосується шанування святого, то в новітні часи сталося ось що. Під час реформи Римсько-Католицького календаря святих, виробленої в 1969 році, святкування пам'яті св.Валентина як загальноцерковного святого було скасовано на тій підставі, що немає жодної інформації про це мученика, крім імені та інформації про усечении мечем. На сьогоднішній день 14 лютого пам'ять святого Валентина відбувається виключно факультативно.

  У Православній Церкві, навпаки, святий Валентин відзначається як і раніше. Точніше, обидва згаданих раніше мученика - єпископ і пресвітер - мають власні дні поминання. Валентин Римлянин - пресвітер - відзначається 19 (6) липня, а священномученик Валентин, єпископ Інтерамна, - 12 серпня (30 липня). Якщо уважно прочитати житія цих святих, то стає видно, що в поширених нині легендах змішалися фрагменти, які стосуються зовсім різним людям, та ще середньовічні твори доповнили їх безліччю романтичних, але зовсім нереалістичних епізодів.

  Таким чином виходить, що виникнення іміджу святого Валентина як покровителя закоханих, а також численних легенд, пов'язаних з ним, ми зобов'язані Середнім Століть і їх романтичної літератури, а аж ніяк не обставинам життя реальних мучеників, які загинули на зорі християнства. І якщо вже говорити про те, «чий» це свято, то доведеться визнати, що ось уже понад сорок років в католицькому богослужбовому календарі ніякого Валентинова дня немає, замість нього 14 лютого святкується пам'ять святих рівноапостольних Кирила і Мефодія. Так що на сьогоднішній день обидва святих Валентина - «наші», на загальноцерковному рівні їх пам'ять шанує тільки Православна Церква.

  Що ж стосується ідеї про можливе виникнення свята святого Валентина - покровителя закоханих як христианизированной заміни Луперкалій, то виникла вона в 18 столітті в якості гіпотези у антикварів Албана Батлера - упорядника «Батлерова житія святих» - і Франсіса Дуса саме в зв'язку з тим, що про реальному Валентині не було відомо абсолютно нічого. Власне, і у цієї гіпотези немає ніяких достовірних підтверджень, крім спроби прив'язати твори 14 століття до реалій третього. Тут я тільки коротко викладаю хронологію подій, а всіх, хто цікавиться запрошую познайомитися ближче з дослідженнями істориків Вільяма Френда і Джека Оруча, опублікованими в 1967 - 1981 роках.

  З плином часу маловідомий звичай посилати коханим 14 лютого невеликі сувеніри та записочки, що існував головним чином в Англії і Франції, разом з емігрантами потрапив до Нового Світу, де і був поставлений на широку ногу. Починалося все досить безневинно, з блокнотів віршів, надрукованих на відривних сторінках в допомогу закоханим, які не обдарованим поетичним даром, але поступово дух століття нинішнього взяв своє. У різних країнах до нього ставляться по-різному, десь святкують широко, десь дуже скромно. І ось, що я з цього приводу думаю.

  Любов проти комерції.
  День святого Валентина - поздравленіяМне неблизький весь той комерційний «валентіновскім» ажіотаж, який виникає ще в січні, слідом за різдвяними розпродажами. Але точно так само мені не по духу використання Різдва і Великодня в якості приводів для збільшення торгівлі. Мені не подобається створення специфічного, досить дурновкусного, антуражу і поступове перенесення основного акценту свята з любові-лицарського поклоніння, як це було за часів Чосера і його епігонів, в на любов-«ерос».

  Але ось що важливо. У нашому житті, насправді, любові істинної, любові дає, а не чекає чогось для себе, місця відводиться зовсім мало. Ми всі читали євангельські слова, або в кіно бачили, як юний, що світиться Андрій Рубльов пояснює маленької княжни, що таке любов. Але чи часто ми самі говоримо своїм коханим про свої почуття? Чи часто намагаємося порадувати їх хоча б маленьким подарунком просто так, без жодного приводу? Боюся, що дуже рідко. Те справи заїдають, то свої проблеми, коли нема про іншу людину думається, а себе шкода, собі хочеться і розради, і уваги. Та й не прийнято в нашій культурі особливо про почуття говорити, в любові визнаватися, особливо якщо пара вже не перший рік разом живе. Любов, романтика - це все доля молодих, так часто вважають.

  І хіба погано, якщо нам хоч так, за допомогою іноземного календаря, нагадують про те, що добре б зробити маленьке добре диво для наших найрідніших і улюблених людей? Зрештою, це ж від нас самих залежить - піддаватися на комерційні приманки чи ні, слідувати нав'язуються ззовні традиціям або створювати щось своє, власне.

  На мою думку, свято любові - це чудово. Але не гучний, пафосний, що відзначається практично за єдиним сценарієм від ясел до офісів, а камерний свято люблячих людей, що дозволяє нам згадати про те, що ми не тільки батьки, діти, відповідальні працівники, пастирі і парафіяни, але ще і просто чоловіки і жінки , люблячі і улюблені. Що ми разом не тільки заради продовження роду і розв'язання різноманітних господарських завдань, а й просто заради один одного і того почуття, яке нас зв'язало.

  Пам'ятайте, що сказав чудовий казкар християнин Євген Шварц? «Слава сміливцям, які наважуються кохати, знаючи, що всьому цьому прийде кінець. Слава божевільних, які живуть так, як ніби вони безсмертні, - смерть іноді відступає від них ». Давайте не будемо забувати про це, і нехай не один день у нас буде святом любові, а все життя.  Сподобалося? Поділіться з друзями!  Категорія: Старші класи / Сценарії свят

  На головну  Залиште будь ласка свій коментар щоб ми знали що дана публікація цікава, та принесе свою користь для вас!
  Дякуємо!

  Шановний користувач нашого сайту.
  Ви зайшли на освітній сайт як незареєстрований користувач.
  Будь ласка
  Зареєструйтесь на сайті (1 хвилинка часу) або увійдіть під своїм іменем за допомогою кнопок соц-мережі Fb. Після реєстрації на нашому сайті, для вас будуть відкриті всі можливості сайту. Коментарі і повне право на всі категорії та інші функції.
  Информация
  Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.