Популярні новинки

Ключові слова

» » Заснування школи. Історія нашої школи в музеї

Шкільна скарбничка НУШЗаснування школи. Історія нашої школи в музеї

«Заснування школи»


   За історичними джерелами в квітні 1862 року англійський інженер Самуельс звертається до графа Строганова з проханням про побудову залізниці від Одеси до Балти.

  За Указом царя Олександра ІІ в 1863 році починається будівництво залізниці, що і стало датою заснування станції Роздільна.    

  Спочатку це було невеличке містечко залізничників і їх сімей. Йшов час, підростали діти. З’явилися будинки, церква, школа, торгівельні лавки.

  За даними Одеського обласного архіву наша школа є правонаступницею першої школи Роздільної, будівництво якої відноситься до 1863 року.

  Спочатку це була одноповерхова будівля із залізничних шпал і знаходилась вона неподалік від вокзалу, де зараз знаходяться магазини 1000 мелочей і Лорд. Пізніше на її місці було побудовано приміщення із каменю – ракушняку.

  Довгий час після 1917 року наша школа було семірічкою. І тільки в 1935 році залізнична школа святкує перший випуск з середньою освітою. Їх було всього п’ятеро.

   В 1957 році атестати отримали більше 50 випускників залізничної школи №6 та близько 40 учнів закінчили навчання в школі №59. В цей час в Роздільній було дві школи, в яких навчалось  півтори тисячі учнів.

   Впродовж 1956–1957 років було побудовано 3-х поверхову школу за адресою вулиця Шевченка,56.

   З 1 вересня 1957 року відбулося відкриття школи на 400 місць. Впродовж майже 50 років середня школа №1 випустила декілька тисяч учнів з середньою освітою.

   Останні роки ХХ століття школа працювала в дві зміни, оскільки кількість учнів була до 700 чоловік, по 3-4 класу в паралелі.

   В 2003 році було прийнято рішення про реконструкцію старого приміщення і добудови нових .

   18 жовтня на території школи з’явились будівельники, а вже 1 вересня 2004 року за участю голови Одеської обласної адміністрації (випускника нашої школи 1974 року) Сергія Рафаїловича Гриневецького та інших керівників міста і району відбулося урочисте відкриття нового освітнього закладу – навчально-виховного комплексу ”школа-гімназія” №1 міста Роздільна.

   Сьогодні у нас є 29 навчальних кабінетів, спортивний зал на 1040 м.кв. за європейськими стандартами, актова зала на 257 місць, ідальня на 90 місць, майстерні, бібліотека, 2 класі інформатики з сучасними комп’ютерами.

В школі більше 700 учнів, яких навчають 50 вчителів, серед яких є вчителі-методисти, старші вчителі, відмінники освіти України.

«20-30 роки ХХ століття»


   В період  1920-1930 років кількість учнів збільшувалась за рахунок дітей, які прибували на навчання з найближчих до Роздільної стацій. Школа працювала в дві зміни. Для прибулих був гуртожиток недалечко від вокзалу. Двоповерховий будинок вже не може прийняти 500 учнів.

   В 1934 році на розі вулиць Леніна та 1-го Травня було побудовано нове приміщення (школа-містецтв, ”Ювілейний”) .

В новій школі було 12 кімнат, спортзал, піонерська кімната, їдальня та гуртожиток на 40 учнів. Для вчителів був побудований будинок на 4 квартири.

   В 1935 році відбулась значна подія – дев’ятеро учнів отримали атестати про середню освіту. Випускниками стали Якудович Анатолій, Величко Микола, Квасницький Євген, Болгаров Юрій, Каральник Микола, Мороз Василь, Пімпе Юрій, Шишов Іван. Багато з них закінчили вищі навчальні заклади й стали гарними вчителями. Так, Якудович Анатолій став географом, Квасницький Євген – фізиком, Юрій Пімпе- вчителем математики.

Завідуючим відділом освіти в цей час був Щерба, директором школи – Плаксун Євгенія Олександрівна, завучем – Поник Є.І., вчителями працювали Цуцуран, Шевченко, Рогозіна, Лісковий, Павелко, Левченко, Шмаков.

Школа в цей час мала свій духовий оркестр, великий хор учнів, який посів І місце на обласній олімпіаді (художній керівник хору Турчанський), працювали драматичний, літературний, математичний, авіамодельний та стрілковий гуртки.

                         «Ніхто не забутий, ніщо не забуте»   Станом на 1 вересня 1940 року в школі нараховувалося 37 класів (1600 учнів).

17 травня 1941 року пролунав останній дзвоник, а 22 червня розпочинається війна. Фашистська Німеччина напала на Радянський Союз.

   З початком бойових дій  з’явились поранені і в школі було розташовано військовий госпіталь.  Учні чергували біля важкопоранених, надавали допомогу медпрацівникам, виступали з концертами. Серед них були Каплан Давид, Гаул Василь, Спарівак Петро, Дуган Петро, Діденчук Іван, Холодов Микола. Для багатьох із них десятим випускним класом стала війна. В подальшому більшість із них загинули в на полях війни. Не повернулися до рідного дому Дуган, Каплан, Яблонський та інші (екскурсовод показує на фото тих, хто не повернувся з війни).

   Після окупації Роздільної в школі знову розміщувався госпіталь.

   В період війни в Роздільній діє підпільна організація. Підпільники вели розвідувальну роботу, здійснювали диверсії на залізниці. Очолював підпільну організацію залізничник Карпов І.І.

183 жителів Роздільної не повернулись з війни. Серед них були нагороджені за героїзм та відвагу двічі Герой Радянського Союзу С.Є. Артеменко, Герой Радянського Союзу С.І. Болгарин.

4 квітня 1943 року під час визволення Роздільної військами 3 Українського фронту під командуванням генерала Плієва відступаючі румунські війська підірвали будинок школи. Але одразу після звільнення влітку 1944 року відбулися заняття підвідкритим небом.

    З 1 вересня 1944 року школа знаходилась у вчительському домі.

                                   «50-60 роки ХХ століття»


   В 1954 році було прийнято рішення щодо будівництва нового приміщення школи по вулиці Шевченка -56 і в 1957 році, коли Роздільній надається статус міста районного підпорядкування, відкривається новий навчальний заклад.

Школа мала добре оснащені фізичний, хімічний, біологічний кабінети, майстерні, бібліотеку, піонерську кімнату. Очолював школу Максимов, його заступником була Рогозіна Г.В.Активно працюють комсомольська та піонерська організації, ведеться робота з озелення території, надається шефська допомога дитсадочку №12, спортсмени школи стають переможцями районних та обласних змагань, активно працює пошукова група учнів начолі Шмакової Е.Є., яка збірає матеріал щодо історії школи. Підсумком їх роботи стає альбом з історії школи 1957 року.

   Випускники школи стали відомими людьми. Серед них золотий медаліст 1950 року Мадоян Ашот Арменович – професор, доктор технічних наук, Огородник Сергій Васильович- випускник 1953 року- генерал-майор, доцент кафедри Академії МНС Росії, Сікачин Б.Д., Квасницький І.М., Гаврильченко М.Н. – вчителі, випускник 1955 року Климович Е.О. – директор заводу КПО в м. Роздільна.

   В 60-ті роки (1964 – 1974р.р.) директором школи призначено Галуцького Василя Семеновича, вчителі Ходос С.Л., Ковальов І.Г., Вітвіцька С.І. (нагороджена орденом Жовтневої революції), Хомяченко К.С., Слепцова З.В., Шмакова Е.Е., Вчорашня Г.Г., Юрченко В.В., Ходос Б.Я., Комарова Л.П., Брижата М.К., Діденко Н.М., Шайко К.І. та інші.

   В 1962 році відбулась зустріч з випускницею школи, на той час відомою письменницею Казимірою Поляковою.

Проходять заходи, присвячені історії Великої Вітчизняної війни, на уроках мужності і лінійках виступають почесні громадяни Ухов, Агушков, Чирков, учасники війни, визволителі міста.

   Випускник 1967 року Ходос І.С., срібний медаліст стає льотчиком-інструктором, полковником НВО літакобудування м. Москва

Випускниця 1967 року Левченко Г.Я. – директором школи №2 м. Роздільна, Петріка А.П. – золотий медаліст 1968 року стає тренером-викладачем ДЮСШ м.Роздільна, Горбунов П.В., Святець В.П. – офіцери, Картавченко Л.Д. – срібна медалістка – начальник ВКБМ м.Роздільна, Гулевич Т.Г. - срібна медалістка – лікар, та багато іншіх.

          «Кінець ХХ століття»   70-ті роки ХХ століття в школі №1 збільшується кількість учнів.

В 1974 році В.С. Галуцький стає завідуючим відділом освіти, а директором школи Бурдейний М.С., його заступником Рибій., а организатором Гуцул В.М.

В школі створюється  зал бойової та трудової слави, ленінський зал. До складу педагогічного колективу входять багато висококваліфікованих вчителів. Перша в районі вчителька, яка отримала звання ”Cтарший вчитель” – Долга Ганна Іванівна, кавалер ордена Жовтневої революції Вітвіцька Станіслава Іванівна, працюють досвідчені вчителі Ходос С.Л., Шайко К.І., Брижата М.К., Слєпцова З.В., Ковальов І.Г., Ходос Б.Я., Діденко М.

Серед них багато молодих вчителів, які набувають досвіду: Бардук Л.О., Богінська Л.І., Попова Л.С., Плохотнюк В.С., Ковальчук В.С.(нагороджена орденом трудової слави).

Традиційним стає свято ”За честь школи”, шкільні спартакіади, трудові десанти, зустрічі з ветеранами війни й праці.

   Серед випускників 70-80 років багато хто обирає професію вчителя: Григорьєва Г.С.(Шленскова), Жданова Н.В. (Виговська), Таранюк Н.І.(Мацюк) які нині працюють в НВК №1;Тисячнюк Н.П.,Міхова О.М., Марченко Т.І., які працюють в ЗОШ №4; Ваканаголь Т.П.. Радованова Т.Є.- ЗОШ №3; Щербина Л.О.(с. Яковлівка, директор школи).

Війскові: Кузьменко С.В. – генерал-майор, Мітін В.Г.. Гордейко С.Д., Полікевич Б., Гончарук В.В.

Працівники міліції: Родченко С.В., Пушкаренко, Гула, Копитін.

Лікарі: Атанасов В.Д., Буковська, Нівінська, Гуцул Т.В., Дробот Ю.В., Вчорашня Т.Ф.

Актор Кримського театру- Гуцул В.В.

Прокурори: Пояцика С.М.

                                        “Період незалежності”


   В 1989 році на посаду директора школи №1 призначається Слесаренко О.В. Школа працює в дві зміни, в паралелях по 3-4 класи. В цей час створюються класи з поглибленим вивченням деяких предметів. За 10 років школа випускає 23 золотих і срібних медалістів, які успішно закінчують вищі навчальні заклади. Так, Писаренко Г.М.- юридична Академія м. Одеси і стає  їївикладачем,   кандидат юридичних наук;  Прищепа Р.В. - керівник  фірмим. Київ; Олійніченко І.Ю. – вчитель НВК та інші.

В цей час в школі запроваджується театралізоване проведення випускних вечорів, успішно проводиться позакласна робота, команда КВК стає призером республіканських змагань, в більшості районних заходів учні школи займають призові місця.

   В 2003 році  за ініціативи та при безпосередній участі С.Р. Гриневецького – народного депутата України, випускника нашої школи 1974 року, розпочинається реконструкція старої і добудова школи №1.

Менше ніж за рік будується новий спортзал на 1042 кв.м., актовий зал на 257 місць, їдальня на 90 місць, майстерні і класи.

А 13 серпня 2004 року сесія Районної Ради приймає рішення про зміну статусу школи на ”школу-гімназію”.

1 вересня 2004 року відбулася святкова лінійка відкриття НВК (школа-гімназія) №1 за участю С.Р. Гринівецького, народного депутата Калінчука В.Н., керівників районної та міської влади.

                            «Досягнення учнів»   Досягнення учнів у навчанні представлені на стенді  ”Медалісти школи. На цьому стенді імена всіх випускників, які отримали золоті і срібні медалі з 1950 року. Не менші досягнення у спорті. В експозиції можна побачити кубки (близько 40 штук) з гімнастики, баскетболу, футболу. Велика кількість дипломів і грамот за І, ІІ, ІІІ місця.

   Переможці районних і обласних змагань з легкої атлетики (тренер Делі М.І.) Гордейко Василь, Гордейко Дмитро, Мартиненко Максим, Маліцький Олексій, Подкидиш Віталій. Тут представлені команди з гандболу (тренер Федькович О.М.), які є неодноразовими переможцями в районних і обласних олімпіадах. На цих стендах ви можете побачити команди КВК, ”Молодь обирає здоров’я”, “Метаморфози”, ”Вчительська весна”, ”Джерела” та інші шкільні колективи вчителів і учнів – переможців в змаганнях художньої самодіяльності, свята ”За честь школи”, ”День міста”.

«Етнографічна сторінка»


Епіграф: слова  Т.Г. Шевченка    Все йде, все минає і краю немає.


   Вся  експозиція етнографічної сторінки складається з експонатів-робіт наших учнів і випускників школи, а також і з робіт вчителів.

   Здавна наш народ займався різними промислами і художніми ремеслами: гончарством, різьбярством, лозоплетінням, ткацтвом, вишівкою, виробами з бісеру і паперу.

   На цих полицях ви можете побачити роботи учнів Л.С. Попової і О.М. Сивак.  Так рушники і серветки вишивані учнями 5-9 класів: Шульц Едіка, Баранової Ганни, Козібрід Олени, Заслоцької Каті, Перчіклій Діани, Самчук Катерини, Гиченко Варвари, Копанської Еї, Догадайло Аліни, Батюк Яни.

Портрет Шевченка роботи випускниці Бендової Вікторії, картина ”Козак і україночка” Сімаченко Олі, рушники Дубецької Ксенії, Піньковської Ірини.

Старовинні скатертина і рушники (за 100 років) з домотканого полотна сімї Швець Ж.М.,рушники Лебеденка С.В.

   Багато робіт з лозоплетіння 9-Б класу, 8-х класів, роботи колективів 7-А,Б,В класів з бісеру, в’язання – роботи Сівак Карини та іншіх.

   Велика кількість робит 5-х класів з паперовій та тканиної аплікацій.

Роботи учнів виставлялись у 2017 році на Всеукраїнському фестивалі дитячої та юнацької творчості ”Чисті роси” де зайняли призові місця. Це Самчук Катерина, Догадайло Аліна, Заслоцька Катерина, Захарова Даря.


Статут шкільного музею при Роздільнянському НВК

(школі-гімназії) №1

м. Роздільна Одеської області


  1. Загальні положення


         1.1  Музей при навчальному закладі, перебуває у сфері управління Міністерства освіта і науки України, як складова навально виховної роботи, створено з метою залучення учнівської молоді до вивчення і збереження історико-культурної спадщини школи, формування освіченої розвиненої особистості та сприяння вихованню у неї патріотизму, любові до України, поваги до народних звичаїв, традицій, національних цінностей Українського народу.


1.2Музей може співпрацювати з державними, науковим та іншими зацікавленими закладами та установами, а також громадськими організаціями.


1.3  Музей у своїй діяльності керується Законом України Про музеї та музейну справу, постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2000 року №  1147 “Про затвердження Положення про  Музейний фонд України”, нормативно-правовими документами Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури і туризму України з питань діяльності музеїв, Положенням про музей при навчальному закладі, який перебуває у сфері управління Міністерства освіти і науки України, а також окремим положенням про музей, затвердженого керівником навчального закладу. Оригінальні пам’ятки історії, культури і природи, що мають наукову, історічну, художню чи іншу культурну цінність ізберігаються в фондах музею, входять до складу Музейного фонду України, підлягають обліку в установленому порядку.  1. Основні завдання музею.


2.1    Основними завданнями музею є : залучення молоді до пошукової, краєзнавчої, науково-дослідницької, художньо-естетичної та природоохоронної роботи; формування в молоді соціально-громадського досвіду на прикладах історичного минулого України; розширення і поглиблення загальноосвітньої та професійної підготовки молоді засобами позакласної, позашкільної роботи; надання допомоги педагогічному колективу навчального закладу в упровадженні активних форм роботи з молоддю; залучення молоді до формування, збереження та раціонального використання Музейного фонду України; вивчення, охорона і пропаганда пам’яток історії, культури і природи рідного краю; проведення культурно-освітньої роботи серед молоді,інших верств населення.


   2.2   Музей також проводить дослідницьку роботу; систематично поповнює фонди музею школи шляхом проведення експедицій, походів, екскурсій, а також використовує інші шляхи комплектування,  що не суперечать законодавству; здійснює облік музейних предметів, забезпечує їх збереження; створює, поповнює стаціонарні експозиції та виставки; організовує та бере участь у районних, обласних, всеукраїнських заходах.
Схожий цікавий матеріал!

Сподобалося? Поділіться з друзями!Категорія: Знайомство з нами / Наш музей-наша гордість

На головну
Залиште будь ласка свій коментар щоб ми знали що дана публікація цікава, та принесе свою користь для вас!
Дякуємо!

Шановний користувач нашого сайту.
Ви зайшли на освітній сайт як незареєстрований користувач.
Будь ласка
Зареєструйтесь на сайті (1 хвилинка часу) або увійдіть під своїм іменем за допомогою кнопок соц-мережі Fb. Після реєстрації на нашому сайті, для вас будуть відкриті всі можливості сайту. Коментарі і повне право на всі категорії та інші функції.
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.