• Популярні новинки

  Ваш кабінет


  Наша сторінка

  Зараз онлайн  » » Iзотерапевтичні техніки у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами ООП  Iзотерапевтичні техніки у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами ООП
  Iзотерапевтичні техніки у роботі з дітьми 
  з особливими освітніми потребами ООП

  • Теми:


  • Інклюзивна освіта в школі


  • Психолог у дитячому садку


  • Вихователь дошкільного закладу

  Діти з особливими освітніми потребами можуть навчатись у школі на два роки більше. А щоб налагодити взаємодію з дітьми з особливими освітніми потребами, скористайтеся ізотерапевтичними техніками.

  Арттерапевтичні техніки для роботи з дітьми з ООП

  Діти групи ризику – це діти, які схильні до дезадаптації внаслідок певних соціальних, фізичних чи особистісних особливостей. Такі діти важко йдуть на контакт з педагогами чи психологом. Їм властиві різкі перепади настрою, замкнутість, вразливість. Їх поведінка часто не відповідає загальноприйнятим нормам, у зв'язку з чим у них виникають проблеми у спілкуванні з іншими дітьми.

  До групи ризику, зокрема, належать діти, які зростають у неблагополучній сім'ї, страждають від хронічних захворювань, перебувають в стані посттравматичного стресового розладу, а також діти з девіантною (нестандартною) поведінкою.

  Які є «групи ризику»

  Перша категорія дітей «групи ризику» - діти з негативним життєвим досвідом. Їх вирізняє неохайний зовнішній вигляд, недоглянутість. Причиною є викривлені моральні норми, негативні оцінки з боку дорослих.

  Друга категорія – діти з відхиленнями у емоційній сфері, змінами у формуванні характеру, що становить труднощі у спілкуванні з однолітками, батьками та вчителями. Причиною зазвичай є вплив різноманітних психогенних чинників.

  Як зняти психоемоційне напруження у дитини


  Як допомогти дитині пережити психоемоційне та статичне напруження?

  Iнформаційний стенд

  Дуже важливо налагодити взаємодію з такими дітьми і у цьому Вам допоможуть ізотерапевтичні техніки. Вони дадуть змогу винести на поверхню ті емоції, страхи та комплекси, які часто заважають нормально жити таким дітям.

  Арт-терапія: завдання та форми роботи

  Арт-терапія — дієвий метод роботи навіть з найпроблемнішими дітьми. Її метою є не навчити дитину малювати чи ліпити, а допомогти впоратися з проблемами, почати виражати власні почуття. На основі виробів, що створює дитина, ми можемо краще зрозуміти переживання дитини, природу її емоційного стану.

  Завдання арт-терапії

  Арт-терапія спрямована на розвиток когнітивних навичок, таких як увага, пам’ять, мислення, сприйняття. Вона допомагає самовиражатись, висловлювати свої почуття та переживання за допомогою образотворчих методів. Це чудовий спосіб зняти психоемоційне напруження, підвищити самооцінку, а також відкрити у собі нові таланти та можливості.

  Форми роботи

  В арт-терапії можна використовувати індивідуальні заняття чи групову форму роботи.

  Індивідуальні заняття допомагають зняти емоційне напруження, подолати страх чи негативні емоції, скорегувати наслідки неправильного сімейного виховання. Натомість групова форма роботи дає змогу задовольнити потребу дитини у спілкуванні з однолітками, навчитись висловлювати та обстоювати власну позицію, поважати думку інших, спрямована на групову взаємодію між дітьми.

  Найефективніший варіант — поєднувати обидві форми роботи. Наприклад, спочатку проводимо індивідуальну корекційну роботу, а вже потім залучаємо до групової. Найкраще такі заняття проводити двічі на тиждень тривалістю до 30 хвилин.

  Вибір техніки арт-терапії у роботі з дітьми

  Вибір арт-терапевтичної техніки залежить від індивідуальних та вікових особливостей дитини. Наприклад, для роботи з дітьми раннього та молодшого дошкільного віку можна використовувати  пісочну терапію, а з дітьми середнього та старшого дошкільного віку — ізотерапію та роботу з пластичними матеріалами ( глина, пластилін, тісто тощо ).

  Для роботи з дітьми групи ризику ефективними є такі ізотерапевтичні техніки як малювання на склі, малювання пальчиками, малювання на мокрому папері.

  Малювання на склі

  Малювання на склічудово допомагає подолати тривожність та переживання, пов'язані зі страхом помилитися. Адже, малюнок на склі можна у будь-який момент змінити, скорегувати або навіть витерти і створити новий. Таким чином дитина розуміє, що вона має право на помилки і виправлення.

  Як альтернативу склу, можна запропонувати дитині помалювати на креативній дошці. Ця ізотерапевтична техніка підходить для роботи із дітьми, схильними до замкнутості, адже дає змогу розкритися, показати власне «Я», не боятись критики та зауважень зі сторони дорослих.

  Чудовою альтернативою є малювання разом з дітками, адже це допомагає встановити контакт з дитиною, граючись. Командне малювання разом з іншими дітьми також допоможе навчитись висловлювати свою думку, уникати конфліктів, підтримувати контакт з іншими, разом йти до спільної мети.

  Малювання пальчиками

  Засновницею методики є американський педагог Рут ШоуВона використовувала цю техніку під час групової роботи з дітьми різних національностей. Це допомогло подолати мовний бар'єр, спілкуватись у групі незалежно від національності. Такі заняття допомагають учням позбавитись страхів, стати більш впевненими у собі.

  Лікувальні властивості малювання пальцямипроаналізували американські дослідники Джейкоб Ерлоу і Ася Кейдіс. Серед переваг цієї техніки вони виокремили свободу від соціального тиску, адже малювання пальцями можна прирівняти до гри з брудом, що завжди забороняється дітям. Це дозволяє вийти за рамки дозволеного, висловити свої бажання у соціально прийнятний спосіб.

  Цю методику можна назвати ефективною навіть для дітей з психофізичними вадами тому, що не вимагає високого розвитку дрібної моторики. Вона є дуже простою, не має встановлених правил, рухи дитини можуть бути будь-якими – від локальних і точкових до, навпаки, широких та експресивних. Це допомагає розкрити індивідуальність дитини.

  Малювання на мокрому папері

  Зняти психоемоційне напруження та покращити самопочуття допоможе малювання на мокрому папері. Цей процес дарує щирі позитивні емоції, під час малювання діти з радістю спостерігають як розтікаються фарби по папері. З цією технікою дуже легко експериментувати з різними кольорами або ж спробувати намалювати з заплющеними очима, можна створити своєрідний колаж таких малюнків.

  Така техніка вчить дитину буде індивідуальною, експериментувати, створювати щось нове, втілювати ідеї в реальність. Також дуже розвиває дитячу уяву, адже створені малюнки можна трансформувати в образи, назвати їх іменами.

  Є різноманітні тренінги та семінари для батьків, під час яких детальніше розповідають про арт-терапію, її особливості. Батьки вдома можуть використовувати такі методики:

  • Малювання різноманітними матерілами залежно від типу характеру дитини. Якщо вона схильна до гіперактивності, використовуємо олівці, фломастери, маркери. Якщо ж дитина замкнута чи пережила стрес, то краще скористатись аквареллю, гуашшю чи акриловими фарбами.
  • Ліплення — з глини, воску, пластиліну, солоного тіста;
  • Робота з папером — оригамі, колаж;
  • Казкотерапія.
  Залучаючи дитину до ізотерапевтичних технік, враховуйте її особливості характеру, посидючість та інтерес.  Пам'ятайте, що у будь-якому випадку, дитина потребує вашого схвалення у всіх її творчих починаннях, тільки тоді вона не буде боятись виражати свої емоції.

  ЗАВАНТАЖИТИ БЕЗКОШТОВНО!
  izoterapevtichn-tehnki-u-robot-z-dtmi-z-osoblivimi-osvtnmi-potrebami-oop.rar [320,11 Kb]
  (Придбали цей файл: 136)  Сподобалося? Поділіться з друзями!  Категорія: Новини освіти / Метод-кабінет / Класним керівникам

  На головну  Залиште будь ласка свій коментар щоб ми знали що дана публікація цікава, та принесе свою користь для вас!
  Дякуємо!

  Шановний користувач нашого сайту.
  Ви зайшли на освітній сайт як незареєстрований користувач.
  Будь ласка
  Зареєструйтесь на сайті (1 хвилинка часу) або увійдіть під своїм іменем за допомогою кнопок соц-мережі Fb. Після реєстрації на нашому сайті, для вас будуть відкриті всі можливості сайту. Коментарі і повне право на всі категорії та інші функції.
  Информация
  Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.